Bevezető:
- Már rég óta érdeklődik a fejében a gondolat, hogy jó volna építeni egy családi szauna kabint, hát mi segítünk.
- Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb információkat annak érdekében, hogy az építést követően büszkén fűrdözzön a család és a barátok elismerésében.
- Nézzük mire is lesz szükségünk.
- A szaunák szerkezetét minden esetben száraz alapanyagok felhasználásával kell megépíteni. Ezek a szerkezeti faanyagok beltéri szauna kivitelezése esetén 5cm vastagságúak, melyeket rögzíthetünk a már meglévő falainkhoz, de különálló vázszerkezetet is kialakíthatunk. A szerkezet megépítésénél fontos szempont, hogy a szauna belmagassága ne haladja meg a 2100mm-ert, ami szavatolja a szaunában a megfelelő hőeloszlást.
- A szaunák szigetelését jellemzően táblás szigetelőanyagok adják, melyek 50-60cm szélességűek, ezért a szerkezeti anyagok távolságát
ennek figyelembevételével érdemes kialakítani. Az így megépített szerkezetbe már könnyedén beilleszthetjük a szigetelő anyagot. A felhasznált anyagnak alkalmasnak kell lennie az oldalfali felhasználáshoz, így hosszútávon elkerülhetjük annak tömörödését.
- A szigetelés elkészülte után alakítsuk ki a szauna elektromos vezeték hálózatát szilikon szigetelésű vezetékek felhasználásával, melyek elviselik a szokásosnál magasabb hőterhelést.
- Ezután jöhet a szauna legfontosabb építő eleme a belső oldali párazáró hőtükrös fólia. A fóliával a teljes belső szerkezetet le kell fednünk úgy, hogy a végeredmény egy teljesen légzáró felület legyen. A fólia illesztéseit hőtükrös ragasztószalaggal rögzítsük egymáshoz, így megkapjuk a kívánt eredményt.
- Ekkor a falaink készen állnak a belső oldali burkolat fogadásához, melyhez az esztétikai igényeinknek megfelelő alapanyagot használjunk. Ezek a burkoló anyagok lehetnek lambériák, vagy
ma már egyre divatosabb táblás anyagok, de minden esetben fontos, hogy kizárólag természetes anyagok legyenek, melyek a magas hő hatására sem engednek káros anyagokat a szauna légterébe.
- Ebben a munkafázisban szükséges kialakítani a kabin szellőzőnyílását, melynek a szauna ajtajától, és a szaunakályhától távolabb eső fal felső harmadában, vagy a mennyezeten kell elhelyezni.
- A szellőzést belső oldalon gombával szabályozható 100mm átmérőjű cső tudja ellátni ventilátor beépítése nélkül.
- Kezdjük meg a padok építését, melyekhez az általános magasságok az alsó pad esetében 450mm, a felső esetében 90 0mm, mely méretek a saját igények alapján változtathatók.A padok szerkezeti alapanyaga szintén a falak szerkezeténél már használt szárított stafni. A stafniból megépített pad szerkezetet kizárólag ritka szálszerkezetű csomómentes padléccel
fedjük úgy, hogy a lécek között 4mm. tágulási hézagot hagyunk. A padok kialakításánál vegyük figyelembe a szauna kályha leírásában megadott hővédelmi távolságokat, és ezeket a méreteket tartsuk be.
- Mivel minden nagy méretű alkatrész bekerült a kabinba, beépíthetjük a szauna ajtót. A szauna ajtók edzett üvegből készülnek, így nagyon jól viselik a hőmérséklet változásokat és természetes fényt engednek a szaunába.
A kabin külső borítása már teljesen szabadon választható, hiszen a beépített szigetelés miatt ezek a felületek nem kapnak extrém hőterhelést.
- Az elektromos bekötésnél nagyon fontos, hogy a kabint ellássuk életvédelmi relével, de ezt a feladatot bízzuk szakemberre.
- Infra szauna esetén:
- Ebben az esetben a kabin építésében nem történik változtatás mindössze annyi, hogy a szaunánk fűtését infra sugárzók fogják biztosítani, melyek a felhasználók számához igazítva a szauna falaiban kerülnek beépítésre.
- Kültéri szauna esetén:
- A szauna tervezett helyén lehetőség szerint szigetelt beton aljzatot alakítsunk ki, melyet vízzáró tisztítható burkolattal lássunk el.
- A fal szerkezeti vastagságát minimum 50x100mm.-es szárított alapanyagból építsük meg annak érdekében, hogy a 100mm-es szigetelő anyagot be tudjuk építeni.
- A falszerkezet a külső burkolat alapanyagától függően kiegészül a szigetelő anyag külső oldalán szükséges páraáteresztő fóliával
- A tető kialakításánál is tartsuk a minimum 100mm vastagságú szigetelő anyag használatát. A tető borítása tulajdonképpen szabadon választható, lehet cserepeslemez, zsindely vagy akár cserép is.
- Fatüzelésű szauna esetén:
- A fatüzelésű kabinok esetében a szellőztetés kialakítása kulcsfontosságú, hiszen a belső tér hőmérséklet szabályozását a külső levegő áramoltatásával tudjuk elérni, és az ideális szinten tartani. Gondoskodnunk kell az égéshez elhasznált levegő utánpótlásáról is, melyet a kályha közelében kialakított szellőző nyíláson keresztül tudunk bejuttatni.
- A fatüzelésű kályhák esetében a nagyobb hővédelmi távolságokat kell használni, melyet már a tervezéskor vegyünk figyelembe.
- A füstelvezető kémény a fal szerkezetén keresztül fut ahol az éghető anyagok védelme érdekében szigetelt füstcső használata szükséges.
- Erre nyújt segítséget a gyártó saját fejlesztésű kémény szettje, melyben az összes szükséges tartozék rendelkezésre áll a biztonságos kialakításhoz.